Jaki serwer wybrać – Hosting, VPS czy Dedyk?

Przy każdym projekcie, czy to strony, sklepu czy dedykowanego systemu internetowego, w końcu staniemy przed pytaniem, jaki serwer, w jakiej firmie wybrać. Czy lepsze bezpieczeństwo zapewni nam wielka międzynarodowa korporacja, czy może lokalna firma okaże się lepszym rozwiązaniem? Pytań jest wiele, a odpowiedzi często nie są jednoznaczne i mogą się zmieniać w trakcie funkcjonowania projektu.

Serwer

Zostawmy na razie wybór firmy i skupmy się na rodzajach dostępnych rozwiązań. Wyróżniamy trzy główne typy serwerów: Hosting, VPS oraz Serwery Dedykowane. Oczywiście przeglądając oferty niektórych dostawców, możemy spotkać się także z innymi typami, lecz dla większości z nas, tylko powyższe trzy typy będą istotne.

Hosting

Pierwszym z najpopularniejszych typów serwerów jest podstawowy hosting. Wykupując pakiet hostingowy, mamy zazwyczaj zagwarantowaną jedynie ilość dostępnego miejsca na dysku. Przy zwykłych hostingach, dostajemy odseparowany systemowo fragment miejsca na serwerze, a jego wydajność jest zazwyczaj uzależniona od tego ile zasobów „zjadają” nasi sąsiedzi, gdyż zasoby takiego serwera są rozdzielane między wszystkie konta hostingowe znajdujące się na danej maszynie.

Aktualnie większość takich hostingów daje możliwość wgrania dla posiadanych domen, darmowego certyfikatu SSL „Let’s Encrypt”, co jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Przed wyborem hostingu, warto także sprawdzić, jakie technologie dany hosting wspiera. Przykładowo, jeżeli na hostingu dostępna jest do wyboru stara wersja PHP np. 5.6, to powinniśmy trzymać się od takiego hostingu jak najdalej, gdyż oznacza to, że jest to bardzo poważny problem bezpieczeństwa i ewentualna furtka do ataków na nasz system.

Innymi wyznacznikami przy wyborze firmy hostingowej są takie funkcjonalności jak: Separacja Domen, wsparcie dla HTTP/2, czy bardzo ważne automatyczne backupy.

Sam tego typu hosting jest dobrym rozwiązaniem, dla niedużych stron internetowych, czy drobnych początkujących sklepów czy portali internetowych. Jest to dobre rozwiązanie na start, jednak długofalowo w większości średnich i większych serwisów, dojdziemy do momentu, w którym będziemy musieli przesiąść się, na wydajniejsze rozwiązanie. Na szczęście wiele firm hostingowych, umożliwiają bezbolesną przesiadkę na VPS-a czy serwer dedykowany.

Jeżeli chodzi o koszty, to hosting jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, a ceny zazwyczaj zaczynają się w okolicy 80 zł netto rocznie.

VPS

Kolejnym rozwiązaniem są tak zwane VPS-y, czyli prywatne wirtualne serwery. W odróżnieniu od hostingów, mamy tutaj wydzielaną konkretną część zasobów serwera, na której zostaje nam uruchomiony oddzielny system operacyjny. W zależności od wybranego pakietu, przy VPS-ach mamy zagwarantowaną ilość dostępnych wątków procesora, ilość pamięci oraz innych zasobów serwera. Dodatkową zaletą tego rozwiązania, jest pełna swoboda w konfigurowaniu systemu. Ponieważ, działamy na całkowicie niezależnym systemie operacyjnym, możemy go dowolnie konfigurować.

Dostępne pakiety różnią się u poszczególnych dostawców zarówno pod względem parametrów jak i dostępnych systemów operacyjnych. Niektóre firmy oferują możliwości uzyskania późniejszego wsparcia, przy zarządzaniu takim serwerem.

VPS jest idealnym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, oraz dedykowanych systemów, które będą potrzebowały większych możliwości konfiguracyjnych. Dzięki wydzielonym zasobom serwera nie musimy obawiać się, że inna strona będzie spowalniała nasz system.

Kolejną zaletą tego typu rozwiązań, jest możliwość szybkiego zwiększenia dostępnych zasobów. Jeżeli zauważymy, że ruch w naszym sklepie przekracza nasze założenia i dostępna moc obliczeniowa nie jest już wystarczająca, to zazwyczaj szybko możemy zmienić aktualny pakiet na wyższy. Dzięki temu praktycznie od ręki dostaniemy do dyspozycji większe zasoby serwera. Jest to możliwe, ponieważ np. zmiana ilości dostępnej dla nas pamięci, jest tylko kwestią zmiany konfiguracji naszego wirtualnego serwera.

Ponieważ jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane, koszty jego utrzymania są także wyższe. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje kosztów.

  1. Koszty samego VPS-a, które rozpoczynają się zazwyczaj od 40 zł netto miesięcznie.
  2. Koszty wsparcia. O ile przy zwykłym hostingu możemy bez większych umiejętności sami wszystkim zarządzać, to przy VPS-ach, aby zarządzać serwerem, musimy posiadać zaawansowane umiejętności administrowania serwerami typu, np. Linux. Jeżeli nie posiadamy nikogo takiego w zespole, to ważne jest, aby wybrać firmę hostingową, która posiada w ofercie takie wsparcie.

W skali roku VPS jest kosztowniejszym rozwiązaniem niż zwykły hosting. Pomimo tego wiele firm nie może pozwolić sobie, na ryzyka oraz ograniczenia związane ze zwykłym hostingiem.

Serwery Dedykowane

Ostatnim rodzajem rozwiązań są dedykowane serwery. Są to po prostu całe maszyny, które są udostępniane nam przez dostawcę. Cała infrastruktura oczywiście dalej znajduje się u wybranego dostawcy. Dla nas jest udostępniany dostęp do serwera z gwarancją, że żaden inny klient nie będzie wykorzystywał jego zasobów.

Dostępne parametry są oczywiście znacznie większe niż przy VPS-ach, gdyż dostajemy całą moc obliczeniową danej maszyny. Tak jak przy wirtualnych serwerach, tutaj także mamy pełną swobodę w doborze i konfiguracji systemu. Takie rozwiązania są jednak dużo droższe i mają swoje ograniczenia.

Koszty dedykowanych serwerów rozpoczynają się od około 290 zł netto miesięcznie. Dodatkowo tak jak przy VPS-ach, sami możemy nie być w stanie zarządzać takim serwerem.

Kolejnym dużym minusem dedykowanych serwerów, jest możliwość zwiększenia mocy obliczeniowej maszyny. O ile przy VPS-ie jest to tylko kwestia konfiguracji, o tyle tutaj jest już to kwestia sprzętowa. Jeżeli na początku wybierzemy zbyt słaby serwer, to np. aby zwiększyć moc procesora, nasz dostawca będzie musiał fizycznie zmienić bądź dołożyć kolejny procesor. Wiążę się to z czasową niedostępnością serwera. Musimy pamiętać że wybrany serwer, posiada ograniczone możliwości rozbudowy. Oznacza to, że zwiększenie mocy serwera może oznaczać konieczność zmiany maszyny na inną. Zmiana maszyny wiąże się z przeniesieniem całego systemu do nowego serwera, co będzie skutkowało dłuższą niedostępnością naszego serwisu w internecie.

Decydując się na tego typu rozwiązania, powinniśmy wybierać serwer, z dużym zapasem mocy. W przeciwnym wypadku, szybko dojdziemy do granic jego wydajności. Jest to rozwiązanie, z którego zazwyczaj korzystają wyłącznie największe sklepy i portale internetowe. Do większości zastosowań dużo lepszym rozwiązaniem będzie VPS. Należy pamiętać także, że z VPS-a na dedykowany serwer możemy zawsze się przenieść, lecz w drugą stronę już nie koniecznie.

Wsparcie

Zarówno przy serwerach wirtualnych jak i dedykowanych, ważne jest, aby nasz dostawca oferował pomoc przy zarządzaniu wybranym rozwiązaniem. To oni są specjalistami w zarządzaniu tymi systemami, a my nie powinniśmy się tym przejmować. Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby nasz serwis przynosił nam zyski, a resztę zostawmy specjalistom.

Wybór firm

Wybór odpowiedniej firmy jest bardzo ważny i nie jest prosty. Poza samymi parametrami i cenami należy zwrócić uwagę na podejście firmy do klienta. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami, gdy klient wykupywał serwer w międzynarodowej korporacji i zostawał z nim sam, bez żadnej pomocy.

Podejście do klienta jest ważne także w przypadku najmniejszych hostingów. Co z tego, że będziemy mieli hosting w wielkiej znanej firmie, jeżeli na jakąkolwiek odpowiedź czy pomoc, będziemy czekali czasem nawet kilka tygodni.

Osobiście, przerobiłem już współpracę z wieloma wielkimi i małymi firmami hostingowymi. Trafiały się nawet takie, które trzymały serwery garażu. Do tej pory, najlepiej jednak układa mi się współpraca z firmą Thecamels, którą mogę z czystym sumieniem polecić. Profesjonalnie podchodzą zarówno do małych stron, jak i dużych sklepów czy dedykowanych systemów. Jeżeli szukasz odpowiedniego serwera dla siebie, to zapraszam tutaj: https://panel.thecamels.org/aff.php?aff=278


Chcesz otrzymywać ciekawe informacje?

Bezpieczeństwo Sklepy Internetowe Strony Internetowe Systemy Recepcyjne WordPress

Nowy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
4 przydatne wtyczki do WordPressa
Next reading
Porzucone koszyki