Sklepy internetowe – Automatyzacja przez integracje.

W życiu właścicieli większości sklepów internetowych przychodzi taki czas, że ilość zamówień zaczyna przewyższać moce przerobowe firmy. Właściciel staje wtedy przed trudnym wyborem. Zatrudnić kolejnych pracowników, czy optymalizować procesy?

Optymalizacja

Często oczywiście zatrudnianie kolejnych pracowników, może okazać się nieuniknione, ale nie zawsze jest konieczne. Często okazuje się, że pracownicy dużo czasu tracą na czynnościach, które można zautomatyzować.

Na początek powinniśmy zastanowić się nad sposobem prowadzenia przez nas sprzedaży. Czy jest to sprzedaż wielokanałowa, np. sklep internetowy + portale aukcyjne + …, czy może prowadzimy sprzedaż tylko w jednym z tych kanałów?

Jeżeli prowadzisz sprzedaż tylko we własnym sklepie internetowym, to zastanów się, czy nie warto zastanowić się nad rozszerzeniem tego. Pamiętaj im więcej kanałów sprzedaży, tym mniejsze ryzyko dla firmy. Jak w jednym coś się popsuje, to zostają Ci inne kanały.

Automatyzacja Sprzedaży Wielokanałowej.

Przy sprzedaży wielokanałowej, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na zintegrowanie wszystkiego w jeden system. Zastanów się, ile czasu zaoszczędzą Twoi pracownicy, gdy zamiast pilnować sprzedaży w kilku systemach, będą mogli zarządzać wszystkim z jednego miejsca? Dodatkowo takie rozwiązanie otworzy nam drogę do łatwiejszego wdrażania dodatkowych integracji.

Istnieją systemy typu SaaS, które oferują tego typu rozwiązania. Przykładem takiego systemu jest np. BaseLinker. Oczywiście systemy SaaS-owe posiadają swoje ograniczenia, i uzależniają nas od swojej firmy. Jeżeli tam coś padnie, to i my leżymy.

Innym rozwiązaniem są Systemy Dedykowane, które są tworzone bezpośrednio pod wymagania danego klienta. Taki system daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Możemy w nim wprowadzać dowolne funkcjonalności, a jako że ten system należy do nas, to uniezależniamy się od firm trzecich.

Wybraliśmy system i co dalej?

Kolejnym etapem, jest przeanalizowanie wszystkich czynności, które musi wykonać nasz pracownik, aby zrealizować zamówienie. Pozwoli to nam na wyłapanie najbardziej czasochłonnych z nich, dzięki czemu dowiemy się, co wymaga automatyzacji.

Aukcje i stany magazynowe.

Jeżeli prowadzimy sprzedaż na portalach aukcyjnych, to możemy zautomatyzować wystawianie i zarządzanie tymi aukcjami. Możemy zintegrować nasz system np. z Allegro i automatycznie wystawiać tam aukcje.

Taka integracja pozwoli nam też odciążyć pracownika np. od kontroli stanów magazynowych. Wielu sprzedawców boryka się z problemem pilnowania, aby stany magazynowe zgadzały się między poszczególnymi kanałami sprzedaży. Możemy to oczywiście zautomatyzować. W przypadku gdy sprzedaż nastąpi w jednym kanale, możemy automatycznie zaktualizować stany w pozostałych.

Firmy kurierskie.

Kolejnym z popularnych problemów, występujących w wielu sklepach, jest wysyłanie zleceń do firm kurierskich. Dzięki odpowiednim integracjom system sam może skontaktować się z odpowiednią firmą kurierską, zgłosić wysyłkę paczki i wygenerować list przewozowy.

Pełna automatyzacja

Przy optymalnym wykorzystaniu wielu integracji, nasz pracownik jednym kliknięciem będzie mógł np. wygenerować list przewozowy, wydrukować fakturę bądź paragon oraz wydrukować listę do pakowania produktów. Przy takiej automatyzacji, dla pracownika zostaje jedynie spakowanie paczki, i ewentualne wprowadzenie dostawy do jednego systemu.

Takie rozwiązanie pozwoli pracownikowi na zaoszczędzenie wielu godzin w ciągu dnia, które poświęciłby na czynności, które mogą zostać zautomatyzowane.

Automatyzacja Sprzedaży w Sklepie Internetowym

Sprawa wygląda prościej jeżeli posiadamy tylko jeden kanał sprzedaży, np. sklep internetowy. Jeżeli jest on oparty np. na WordPressie, to możemy wykonać odpowiednie integracje poprzez wykupienie i uruchomienie odpowiednich wtyczek.

Jeżeli natomiast prowadzisz sprzedaż, wyłącznie przez portale aukcyjne, takie jak np. Allegro, to i tak powinieneś się zastanowić nad zewnętrznym systemem.

Podsumowanie

Podsumowując, wprowadzenie odpowiednich automatyzacji sprzedaży, pozwoli nam na optymalizację pracy w naszej firmie, dzięki czemu bez zatrudniania dodatkowych pracowników, będziemy w stanie obsłużyć dużo więcej zleceń.
Jeżeli masz pytania dotyczące systemów dedykowanych, czy innych kwestii, to zapraszam do kontaktu.


Chcesz otrzymywać ciekawe informacje?

Sklepy Internetowe

Nowy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Porzucone koszyki
Next reading
Utrzymanie systemu – tykająca bomba ignorowana przez właścicieli sklepów i stron.