Allegro – Co zrobić, aby rozwijać swoją firmę, zamiast wspierać giganta?

Ostatnio coraz więcej sprzedawców narzeka na działania Allegro. Większość osób krytykuje ich politykę prowizyjną, jak i brak wystarczającego wsparcia w sporach z klientami. Co zrobić, aby uniezależnić się od giganta i przestać wspierać jego rozwój?

Kobieta na zakupach

Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy postarać się przeciągnąć ruch do własnego sklepu internetowego.

Czy warto?

Na początek może zastanówmy się, czy powinniśmy podejmować takie działania?

Zacznijmy od analizy tego, co się dzieje w momencie gdy ktoś kupuje towar od nas za pośrednictwem czy to Allegro, czy innego portalu aukcyjnego.

Klient, kupujący w taki sposób towar, w większości przypadków, niema świadomości od kogo ten towar kupuje. Niema dla niego znaczenia czy dostarczy mu go firma X, Y czy Z. Taki klient będzie za każdym zakupem przywiązywał się coraz bardziej do marki pośrednika, którym są portale aukcyjne. Nie jesteśmy w stanie zbudować świadomości własnej marki, opierając się jedynie na sprzedaży w portalach aukcyjnych.

Własny sklep odpowiedzią na wszystkie problemy?

Wiele osób uważa, że własny sklep jest odpowiedzią na wszystkie problemy. Tak oczywiście nie jest. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, lecz uważam, że opieranie się tylko na jednym rozwiązaniu jest najlepszą drogą do katastrofy.

Co się stanie gdy Allegro zablokuje nam sprzedaż? A co się stanie gdy nie uda się nam przeciągnąć klientów do naszego sklepu? Tak źle i tak niedobrze.

Własny sklep internetowy daje nam masę możliwości. Pozwoli nam na rozwijanie własnej marki, zdobywanie zaufanych klientów, jak i prowadzenie własnych działań marketingowych. Oczywiście własny sklep to też ryzyko i masa dodatkowych obowiązków.

Całkowita rezygnacja z Allegro?

Wielokrotnie spotkałem się ze skrajnymi wypowiedziami, na temat sprzedaży na portalach aukcyjnych. Wiele osób uważa, że powinno się całkowicie zrezygnować ze sprzedaży na nich i w pełni skupić na promowaniu własnego sklepu. Jak jest naprawdę?

Osobiście uważam, że większość z firm, które by się zdecydowały na taki krok, a swoją sprzedaż w większości uzależniają od Allegro, szybko by upadła. Nie jest sztuką usunąć aukcję, lecz sztuką jest przyciągnąć klienta z aukcji do własnego sklepu.

Jak przeciągnąć ruch z Allegro do własnego sklepu?

Istnieje wiele sposobów na przeciągnięcie ruchu z portali aukcyjnych do własnego sklepu. Oczywiście te portale będą starały się nam to uniemożliwić, lecz musimy wykazać się tutaj inwencją.

Nie możemy wysłać maili do klientów z informacją o naszym sklepie, gdyż Allegro szybko to wykryje i będziemy mieli przez to sporo problemów.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest dołączanie do paczek ulotek reklamowych, np. z kodem promocyjnym, który jest do zrealizowania wyłącznie w naszym sklepie. Pamiętajmy, że musimy jakoś zachęcić klienta do zmiany jego nawyków, co nie jest proste.

Często zdarza się też, że klienci kontaktują się telefonicznie w sprawie aukcji. Nie powinniśmy unikać tej formy komunikacji. Wręcz przeciwnie, na aukcjach powinniśmy do niej zachęcać. W momencie gdy rozmawiamy z klientem, możemy zaproponować mu zakup bezpośrednio w naszym sklepie, zamiast przez pośrednika.

Aby wygenerować odpowiedni ruch w naszym sklepie, z jednej strony musimy prowadzić działania mające na celu przeciągnięcie klientów z portali aukcyjnych, do naszego sklepu, a z drugiej strony musimy budować content w sklepie, tak aby był jak najbardziej unikalny, co będzie miało wpływ na pozycjonowanie sklepu przez wyszukiwarki.

Portale aukcyjne jako dodatkowe kanały sprzedaży.

Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie swego rodzaju hybrydy. Z jednej strony tworzymy własny sklep internetowy, i zajmujemy się jego promocją, a z drugiej wspieramy się różnymi portalami aukcyjnymi i staramy się przeciągnąć ruch z nich na własną stronę.

Nie należy więc traktować Allegro jako złego monopolisty. Należy jedynie podejść do niego rozsądnie i unikać uzależnienia istnienia własnej firmy od tego typu portali aukcyjnych.

Co zrobić jeżeli nie masz jeszcze sklepu internetowego? Zapraszam do kontaktu. Pomogę dobrać najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam.


Chcesz otrzymywać ciekawe informacje?

Sklepy Internetowe

%s komentarz

 • wodawfirmie ,

  Super napisane. Muszę podziękować za Twój trud. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

 • Nowy komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzednie
  Systemy Recepcyjne – Korzyści z automatyzacji komunikacji z klientem
  Next reading
  WordPress – Motyw dedykowany czy gotowy?